Meny
Meny

Specialpedagog, Spångholmsskolan

Grundskola Ansök senast: 2019-01-19

Utbildning i Svedala kommun strävar att bli bland de tio bästa skolkommuner utifrån SKL:s öppna jämförelser. Vår vision är att alla ska lyckas. Lärande, engagemang och välbefinnande är ledord för vår verksamhet. Svedala växer och är inne i en expansiv fas med nya bostadsområden och skolor. 

Svedala skolkommun satsar. Vi tillsätter helt nya tjänster inför 2019. Vi utökar vår grundbemanning med 7 heltidstjänster för att utveckla organisationens struktur, förbättra arbetsmiljön och möjliggöra högre måluppfyllelse för våra elever. Vill du arbeta i en verksamhet med höga ambitioner och en skolutveckling i framkant? Nu finns möjligheten!

Uppdrag

Är du specialpedagog och intresserad av ett nytt spännande uppdrag? Spångholmsskolan utökar och stärker upp med en till specialpedagog. 

På skolan arbetar stolta medarbetare med hög kompetens som har mod att våga utmana i sitt arbete. Är du specialpedagog och vill arbeta tillsammans med oss för att alla ska lyckas? Nu finns möjligheten!

Som specialpedagog är det ditt uppdrag att,

  • Ansvara övergripande för att säkerställa arbetet med våra elever i behov av särskilt stöd
  • Ansvara för undervisning och utredning av elever individuellt och i grupp
  • Handleda kollegor individuellt och i grupp
  • Kontinuerlig uppföljning med rektor på individ-, grupp- och organisationsnivå

Vidare har du en viktig roll i skolans Elevhälsoteam där du arbetar tillsammans med specialpedagoger, rektor, skolsköterska, skolkurator och skolpsykolog. Du kommer tillsammans med elevhälsoteamet ha en framträdande roll i kommande organisationsförändring med fokus på de pedagogiska situationerna i lärandemiljön med arbetslag och lärare.

Läs mer om hur vi arbetar mot vår vision - alla ska lyckas, www.kvutis.se

För oss har digitaliseringen en central roll i undervisningen. Vi är en 1:1 skola vilket innebär att alla våra elever har tillgång till varsin dator både hemma och i skolan.

Vi strävar efter att lära av varandra och vi vill utvecklas tillsammans. Vi arbetar för trygghet och studiero och vi fokuserar nu på att utveckla områden kring elevernas ansvarstagande och anpassad undervisning utifrån elevens behov och förutsättningar.

Vi erbjuder dig ett utvecklande uppdrag tillsammans med engagerade kollegor i en skolkommun i framkant.

Kompetens

För att trivas hos oss ser och uppmärksammar du förbättringsområden och är duktig på att driva och genomföra förbättringar både i arbetslag och tillsammans med eleverna.

Vi ser gärna att du,

  • Vill arbeta i team tillsammans med skolans två andra specialpedagoger
  • Är en god handledare och ser skolan som en helhet
  • Ser och uppmärksammar arbetssätt som kan förbättras och vill vara med och driva din och arbetsgruppens utveckling
  • Du har en förmåga att se det enskilda barnets styrkor och behov för att skapa förutsättningar att nå sin fulla potential

Vidare är du person som är nyfiken och intresserad av att utvecklas. Du vill arbeta för kollegialt lärande där vi lär av varandra och utvecklas tillsammans. Du är utbildad specialpedagog och har en förmåga att skapa goda och hållbara relationer med elever, föräldrar och dina kollegor. 

Arbetstid/varaktighet

Tillsvidaretjänst på heltid. Tillträde enligt överenskommelse. 

Lön

Individuell lönesättning tillämpas.

Övrigt

Vi tillämpar löpande urval så skicka gärna in din ansökan snarast. 

Varmt välkommen med din ansökan!

Kontakt:
  • Anders Dybner, rektor, anders.dybner@svedala.se, 040-6268861
  • Fackliga kontakter, nås via kundservice, 040-626 80 00